اعتبار مدرک دانشگاه پیام‌ نور در خارج از کشور

اعتبار مدرک دانشگاه پیام‌ نور در خارج از کشور

اعتبار مدرک دانشگاه پیام‌ نور در خارج از کشور

یکی از مهم‌ترین مسائل برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور و یا مهاجرت را دارند اعتبار مدرک دانشگاهی است.

فارغ‌التحصیلان پیام‌نور از لحاظ ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در ایران نه‌تنها مشکلی ندارند؛ بلکه نسبت به فارغ‌التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها قبولی آنها در دانشگاه دولتی بسیار راحت‌تر است که دلیل آن هم شیوه آموزشی دانشگاه است. هرساله تعداد زیادی از پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های دولتی از میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام‌نور هستند.

طبق قانون کشور مدرک دانشگاه پیام‌نور مورد تأیید وزارت علوم است و از نظر اعتبار با مدرک دانشگاه‌های دولتی برابری می‌کند. پس فارغ‌التحصیلان این رشته هیچ‌گونه مشکلی برای استخدام و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ندارند.

اما زمانی که بحث ادامه تحصیل در خارج از کشور مطرح می‌شود قضیه تا حدودی متفاوت است. در حالت کلی دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های دولتی شانس بالاتری برای پذیرش دارند، اما جهت‌ پذیرش رزومه علمی دانشجو نیز بسیار حائز اهمیت است و حتی در برخی از کشورهای اروپایی اصلاً مهم نیست که مدرک خود را از کدام دانشگاه گرفته باشید. معیارهای پذیرش در این دانشگاه‌ها، معدل فارغ‌التحصیلی، تعداد مقاله‌های بین‌المللی، نوع مدرک زبان و… است.

از طرفی باید این نکته را نیز در نظر گرفت که در طی چند سال اخیر دانشگاه پیام‌نور با انجام اقداماتی مانند تعداد بالای مقالات بین‌المللی، استفاده از اعضاء هیئت‌علمی معتبر و مشهور، تعداد دانشجویان و وسعت بالا و همچنین شاخص آموزشی مناسب توانسته‌اند در سطح بین‌المللی رتبه خود را بالا ببرد.

بااین‌وجود هنوز هم در برخی از کشورها مثل ترکیه مدرک پیام‌نور را معتبر نمی‌شناسند؛ ولی تحصیل در بسیاری از کشورها مانند هند، انگلستان، فرانسه، آمریکا، کانادا و مالزی برای دانشجویان فارغ‌التحصیل در دانشگاه پیام‌نور امکان‌پذیر است.

البته برای اینکه از اعتبار مدرک خود مطمئن شوید و بدانید که وضعیت اعتبار مدرک پیام‌نور در کشور مقصد چگونه است، می‌توانید قبل از هر چیز درباره کشور مقصد و قوانین پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های آن کشور تحقیق کنید و با مسئولین دانشگاه مورد نظرتان در خارج از کشور تماس بگیرید تا از ارزش مدرک خود برای اپلای با مدرک پیام‌نور مطلع شوید.

به‌طورکلی باید گفت که پذیرش دانشجوهای دانشگاه‌های پیام‌نور بستگی به میزان سخت‌گیری دانشگاه مقصد دارد، اما تمامی مدارکی که از طرف وزارت علوم صادر می‌شود در کشورهای خارجی هم معتبر است.


اعتبار مدرک دانشگاه پیام‌ نور اعتبار مدرک دانشگاه پیام‌ نور اعتبار مدرک دانشگاه پیام‌ نور اعتبار مدرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *