دانشگاه پیام‌ نور در رتبه ‌بندی جهانی تایمز

دانشگاه پیام‌ نور در رتبه ‌بندی جهانی تایمز

حضور دانشگاه پیام‌ نور در رتبه ‌بندی جهانی تایمز

نظام رتبه‌بندی تایمز (THE Times Higher Education) از سال ۲۰۰۴ میلادی سالانه دانشگاه‌های برتر جهان را با استفاده از پنج معیار آموزش، پژوهش، استناد، وجهه بین‌المللی و درآمد صنعتی ارزیابی و معرفی می کند. اطلاعات مورد نیاز این نظام رتبه‌بندی از طریق نظرسنجی از صاحب‌نظران حوزه‌ای موضوعی، پایگاه استنادی اسکوپوس و پرسشنامه‌ای که خود دانشگاه پر می‌کنند، گردآوری می‌شود.

برای اولین بار دانشگاه پیام نور نیز در این رتبه بندی با رنک +1501 قرار گرفته است و اطلاعات ثبت شده آن به صورت زیر می باشد.

رتبه‌بندی تایمز 2023 – دانشگاه پیام نور
رتبه +1501
تعداد دانشجویان تمام وقت 454155
تعداد دانشجو به ازای کارکنان 124.7
دانشجویان بین المللی 1%
نسبت دانشجویان دختر به پسر 60:40

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور درباره شاخص های این نظام رتبه‌بندی گفت:

این شاخص ها در حوزه آموزش شامل؛ شهرت دانشگاه: در ارتباط با شهرت دانشگاه از صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف موضوعی نظرسنجی می‌شود (وزن ۱۵ درصد)، نسبت اعضای هیات‌علمی به دانشجو (وزن ۵/۴ درصد، نسبت دانشجویان دکتری به دانشجویان کارشناسی (وزن ۲۵/۲ درصد)، نسبت فارغ‌التحصیلان دکتری به اعضای هیئت‌علمی (وزن ۶ درصد)، درآمد دانشگاه (وزن ۲۵/۲ درصد) است.

شاخص های حوزه پژوهش شهرت پژوهشی دانشگاه، شهرت پژوهشی دانشگاه از طریق نظرسنجی از صاحب‌نظران به‌دست می‌آید (وزن ۱۸ درصد)، بهره‌وری پژوهشی شامل تعداد مقالات منتشر شده توسط دانشگاه که در مجلات معتبر پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده‌است (وزن ۶ درصد) و درآمد پژوهشی شامل درآمد پژوهشی دانشگاه با ازای هر عضو هیات‌علمی (وزن ۶ درصد) است.

تعداد استنادهای که مقالات دانشگاه در پایگاه استنادی اسکوپوس دریافت کرده‌است (وزن ۳۰ درصد) در این رتبه بندی مهم است.

وجهه بین‌المللی نیز یکی دیگر از شاخص های رتبه بندی است که بر اساس؛ نسبت دانشجویان بین‌المللی به دانشجویان داخلی (وزن ۵/۲ درصد)، نسبت اعضای هیئت‌علمی بین‌المللی به اعضای هیئت‌علمی داخلی (وزن ۵/۲ درصد) و همکاری بین‌المللی شامل تعداد مقالاتی که با مشارکت پژوهشگران سایر کشورها نوشته‌شده است (وزن ۵/۲ درصد) سنجیده می شود.

شاخص درآمد صنعتی از طریق نسبت درآمد حاصل از صنعت دانشگاه به تعداد اعضای هیات‌علمی محاسبه می‌شود (وزن ۵/۲ درصد).


دانشگاه پیام‌ نور در رتبه ‌بندی جهانی تایمز دانشگاه پیام‌ نور در رتبه ‌بندی جهانی تایمز دانشگاه پیام‌ نور در رتبه ‌بندی جهانی تایمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *