دانشگاه پیام نور در رتبه‌بندی لایدن ۲۰۲۲

دانشگاه پیام نور در رتبه‌بندی لایدن ۲۰۲۲

نظام رتبه‌بندی لایدن، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا در سال ۲۰۲۲ میلادی خود را منتشر کرد. در رتبه‌بندی سال جاری این نظام، تعداد ۴۴ دانشگاه از ایران در جمع ۱۳۱۸ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

این رتبه بندی بر خلاف سایر نظام های رتبه بندی موجود در سطح دنیا، برای دانشگاه های حاضر در نظام خود، رتبه ای واحد محاسبه نمی کند بلکه دانشگاه ها بر اساس معیارها و شاخص های موجود در نظام لایدن مورد رتبه بندی قرار می گیرند.

در سال ۲۰۲۲، در قالب چهار معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در لایدن مورد رتبه بندی قرار گرفتند.

دانشگاه پیام نور در رتبه‌بندی لایدن ۲۰۲۲

معیارها و شاخص های رتبه‌بندی لایدن ۲۰۲۲

دانشگاه پیام نور در سال ۲۰۱۹ با ۲۲۱۱ پژوهش، در سال ۲۰۲۰ با ۲۴۳۳ پژوهش، در سال ۲۰۲۱ با ۲۵۶۴ پژوهش و در سال ۲۰۲۲ با ۲۶۳۲ پژوهش برتر در پایگاه web of science به عنوان بیست و دومین دانشگاه برتر ایران در این نظام رتبه بندی قرار گرفت.نظام رتبه‌بندی لایدن اخیرا علاوه بر اعلام رتبه کل هر دانشگاه بر اساس تعداد و کیفیت پژوهش، وضعیت هر دانشگاه در ۵ حیطه علمی نیز اعلام می کند.

 

رتبه‌های دانشگاه پیام نور در حیطه‌های مختلف علمی در نظام رتبه‌بندی لایدن ۲۰۲۲

رتبه جهانی در زیست‌پزشکی و علوم سلامت ۱۱۷۶
رتبه جهانی در علوم زمین و زندگی ۹۹۱
رتبه جهانی در ریاضی و علوم کامپیوتر ۸۲۶
رتبه جهانی در علوم پایه و مهندسی ۵۰۱
رتبه جهانی در علوم انسانی و اجتماعی ۱۰۷۳

 

نظام رتبه‌بندی مرکز مطالعات علوم و فناوری لایدن (هلند) از سال ۲۰۰۷ به صورت سالانه، دانشگاه‌ها را براساس تاثیر علمی و همکاری‌های علمی و با استفاده از ده شاخص علم سنجی ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه جهان را معرفی می‌نماید.

این نظام برای گردآوری داده‌های مورد نیاز، پایگاه استنادی web of Science را مورد استفاده قرار می‌دهد.
نظام رتبه‌بندی لایدن بر خلاف سایر نظام‌های رتبه‌بندی موجود در سطح دنیا، برای دانشگاه‌های حاضر در نظام خود، رتبه‌ای واحد محاسبه نمی‌کند بلکه دانشگاه ها بر اساس معیارها و شاخص‌های موجود در نظام لایدن مورد رتبه‌بندی قرار می گیرند.

از این رو یکی از ویژگی‌های رتبه‌بندی لایدن این است که به دانشگاه‌ها رتبه کل اختصاص نمی دهد بلکه در این شاخص‌ها برای کلیه دانشگاه‌ها نمرات و رتبه ها را جداگانه محاسبه و منتشر می کند.

منبع

 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.