دانشگاه پیام نور در زمره دانشگاه ها و مؤسسات پر استناد برتر دنیا ESI قرار گرفت

دانشگاه پیام نور در زمره دانشگاه ها و مؤسسات پر استناد برتر دنیا ESI قرار گرفت

دانشگاه پیام نور در زمره دانشگاه ها و مؤسسات پر استناد برتر دنیا ESI قرار گرفت

بر اساس آخرین دو ماهنامه پایگاه شاخص های اساسی علم (Essential Science Indicators)  ، تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی پراستناد برتر دنیا، ۸۵۵۷ مورد گزارش شده است که کشور جمهوری اسلامی ایران با حضور 115 دانشگاه و مؤسسه پژوهشی در این فهرست، از نظر استنادات علمی در جایگاه چهاردهم دنیا و دوم کشورهای اسلامی قرار گرفته است.

پایگاه شاخص های اساسی علم ( ESI ) یکی از پایگاه های اطلاعاتی مؤسسه Clarivate Analytics است که به معرفی پژوهشگران، مؤسسات، انتشارات و کشورهای برتر در حوزه‌های موضوعی مختلف علمی می‌پردازد و  بر پایه بررسی استنادات علمی هر دانشگاه در 10 سال اخیر، در 22 حوزه موضوعی، موسسات یک درصد پر استناد برتر جهان را انتخاب و معرفی می‌کند.

دانشگاه پیام نور توانسته است در حوزه‌های موضوعی شیمی با 8576 استناد، در حوزه مهندسی با 3474 استناد و علوم مواد با 8246 استناد علمی در زمره موسسات پر استناد برتر دنیا در  پایگاه ESI قرار گیرد.

تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی پراستناد برتر ایرانی در این پایگاه از ۱۱۲ مورد در سال گذشته به ۱۱۵ مورد در سال جاری رسیده است. دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی پر استناد برتر ایران در ۱۹ حوزه موضوعی حضور داشته‌اند که بیشترین تعداد در حوزه موضوعی مهندسی با ۵۹ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی بوده است.

تعداد مؤسسات در حوزه‌های پزشکی بالینی ۵۷ و شیمی ۵۰، علوم مواد ۲۵، علوم کشاورزی ۲۳، داروشناسی و سم شناسی ۱۹، علوم گیاهی و حیوانی ۱۶، محیط زیست / بوم شناسی ۱۵، حوزه‌های علوم اجتماعی، زیست شناسی و زیست شیمی و علوم رایانه هر کدام ۱۳، علوم اعصاب و رفتار ۷، زمین شناسی ۶، حوزه‌های فیزیک و ایمنی شناسی هر کدام ۵، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک ۴، ریاضیات و میکروبیولوژی هر کدام ۲، روانپزشکی و روانشناسی ۱ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *