ترم تابستان 1401 پیام نور – شرایط و دستورالعمل های انتخاب واحد

شرایط و دستورالعمل های انتخاب واحد ترم تابستان 1401 پیام نور

دانشگاه و موسسات آموزشی کشور که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند، در هر سال تحصیلی دو ترم اصلی دارند.

ولی وزارت علوم برای کمک به دانشجویان برای تسریع در فارغ التحصیلی، به دانشگاه ها این اختیار را داده تا براساس شرایط و امکانات، در ترم تابستان نیز به دانشجویان درس ارائه کنند. البته ترم تابستان جزو ترم های اصلی محسوب نشده و دانشجو مختار است که در این ترم درس بردارد یا برندارد. این ترم مجزا از ترم های اصلی بوده و معدل آن ملاکی برای انتخاب واحد ترم بعد نخواهد بود و حتی در سنوات اصلی دانشجویان مشمول نیز حساب نمی شود. از همین جهت با استقبال بسیار خوب دانشجویان همراه بوده است.

دانشگاه پیام نور نیز همانند سایر دانشگاه های کشور، در ترم تابستان امکان اخذ واحد را برای دانشجویان فراهم کرده است، ولی با شرایط و دستور العمل هایی خاص. مثلا محدودیت در تعداد انتخاب واحد و یا ارائه برخی دروس و محدود بودن آنها و …

بتازگی دانشگاه پیام نور در جلسه ای، شرایط و دستورالعمل های ترم تابستان 1401 را تنظیم کرده است که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت. توصیه می کنیم اگر تصمیم دارید در ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور درس بردارید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

زمان انتخاب واحد ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور

دانشجویان می توانند از تاریخ 15 تیرماه 1401 لغایت 25 تیرماه با مراجعه به سیستم گلستان، نسبت به انتخاب واحد ترم تابستان اقدام نمایند.

همچنین از تاریخ 12 تیرماه لغایت 15 تیرماه امکان ثبت درخواست مهمانی وجود دارد. با توجه به این موضوع که در ترم تابستان، امکان درخواست تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری وجود ندارد، چنانچه تمایل دارید در شهر دیگری امتحان دهید، در همین تاریخ تعیین شده برای مهمانی، درخواست خود را ثبت کنید.

دانشجویانی که قصد دارند معرفی به استاد اخذ نمایند، در تاریخ تعیین شده برای انتخاب واحد می توانند درخواست خود را از طریق سیستم گلستان ثبت نمایند.

سقف انتخاب واحد در ترم تابستان 1401 با افزایش یک واحد نسبت به سالهای گذشته، به 9 واحد تغییر کرده است.

به عبارتی دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور بدون در نظر گرفتن مقطع و معدل، تا سقف 9 واحد می توانند در ترم تابستان درس بردارند.

دقت داشته باشید که این 9 واحد، سقف در نظر گرفته شده است و حتی دانشجویان ترم آخر بیشتر از این تعداد نمی توانند درس بردارند. سقف 9 واحد برای مجموع دروس اخذ شده دانشجوست.

امکان اخذ دروس معارفی در ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور

تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در ترم تابستان تنها یک درس معارفی اخذ نمایند. البته اگر دانشجو با اخذ 9 واحد در ترم تابستان فارغ التحصیل می شود، می تواند به کارشناس رشته مراجعه کرده و از او درخواست کند تا یک درس معارفی دیگر هم اخذ نماید. البته این امکان فقط فقط برای دانشجویانی است که با 9 واحد فارغ التحصیل می شوند و دو درس معارفی باقیمانده دارند.

چه دروسی در ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور ارائه می شود؟

 • دروس کاملا نظری و دارای منبع از نیمسال 6 به بالا در مقطع کارشناسی
 • دروس تربیت بدنی، ورزش و تربیت بدنی ویژه و ورزش ویژه در صورتی که دانشگاه امکانات لازم برای برگزاری کلاسها را داشته باشند.
 • دروس کارآموزی، کارورزی و پروژه مقطع کارشناسی اگر دانشگاه امکانات ارائه آن را داشته باشند.
 • درس حفظ جز 30 قرآن کریم برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • کلیه دروس عمومی مقطع کارشناسی به همراه 4 درس معارفی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، اندیشه اسلامی 2، انقلاب اسلامی ایران و دانش خانواده و جمعیت. (از بین دروس معارفی دانشجویان کارشناسی تنها می توانند یک درس را اخذ کنند، مگر دانشجویان ترم آخر آن هم با شرایطی)
 • دروس جبرانی مقطع ارشد که نظری و دارای منبع باشند.
 • دروس جایگزین پروژه مقطع ارشد
 • تمدید پروژه دانشجویان ارشد (امکان اخذ پروژه وجود ندارد، تنها می توان تمدید کرد آن را)
 • دروس مشترک با مقطع کارشناسی که نظری هستند و دارای منبع هستند.

نکته مهم: امکان اخذ دروس دانشپذیری در ترم تابستان برای دانشجویان ارشد وجود ندارد.

دستورالعمل برگزاری کلاسها و امتحانات ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور

 • تمامی کلاسها بصورت الکترونیکی خواهد بود و تمامی دروس بجز حفظ جز سی دارای نمره میانترم هستند. کلاسها از 24 تیرماه آغاز شده و تا 24 مرداد ماه ادامه دارد.
 • امتحانات ترم تابستان 1401 پیام نور از 26 مرداد ماه لغایت اول شهریور ماه بصورت حضوری و سراسری برگزار خواهد شد.
 • رعایت پیش نیاز و پس نیاز دروس ضروری است.
 • در ترم تابستان پیام نور امکان حذف و اضافه وجود ندارد.
 • دانشجویانی که با 9 واحد فارغ التحصیل می شوند وبرخی از دروس آنها در دانشگاه پیام نور ارائه نشده است، می توانند در سایر دانشگاه های وزارت علوم مهمان شوند و دروس خود را پاس کنند و فارغ التحصیل شوند. برای این کار نیاز است که حتما بصورت حضوری به کارشناس رشته خود درخواست دهند.
 • انتخاب واحد در ترم تابستان برای دانشجویان ضروری نیست.
 • شهریه ثابت ترم تابستان نصف شهریه ثابت ترم های دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *