معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی

معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی

معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی

رشته الهیات و معارف اسلامی به مطالعه و بررسی دین می پردازد، دانشجویان این رشته در طول دوره تحصیل با انواع ادیان الهی و کتاب های آسمانی، مفاهیم اسلامی، فرهنگ های مختلف و دیگر موارد آشنا می شوند.

الهیات موضوعی چند رشته است و به مطالعه زبان ها، مذاهب جهانی، الهیات در رابطه با علم، ادبیات، سیاست، روانشناسی و اخلاق می پردازد. انتظار می رود دانشجویان با مطالعه این رشته مهارت ها و توانایی هایی مانند رویکرد تفکر انتقادی در موضوعات مختلف، کنجکاوی در فرهنگ ها و مردم، مهارت تحلیل و ارزیابی مسائل، تخیل و خلاقیت، حل مسئله با رویکردهای مناسب و… بدست آورند.

این رشته در دوره کارشناسی دارای 6 گرایش شامل فقه شافعی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، ادیان و عرفان، تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی است. تحصیلات تکمیلی در این رشته در ایران تا مقطع دکترا فراهم است.

رشته های کارشناسی ارشد مرتبط با رشته الهیات که دانشجویان می توانند در گرایش های مختلف آن ادامه تحصیل دهند علوم قرآن و حديث، فقه و حقوق، فلسفه و كلام اسلامي، اديان و عرفان و تاريخ فرهنگ و تمدن اسلامي و الهيات و معارف اسلامي (مخصوص اهل تسنن) می باشد.

فارغ التحصیلان رشته الهیات دارای بازارکار و موقعیت های شغلی متفاوتی هستند. بنابر آموزش هایی که این افراد در دوره تحصیل خود دیده اند توانایی کادر به عنوان کارشناس دینی، مشاور، مدرس مقاطع مختلف، روزنامه نگار، سیاستمدار، افسر پلیس، حسابدار و… را دارند.

برترین دانشگاه های ایران در رشته الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، دانشگاه الزهرا، دانشگاه فردوسی، دانشگاه شیراز، دانشگاه قم، دانشگاه علامه طباطبایی هستند. دیگر دانشگاه های ارائه دهنده رشته الهیات و معارف اسلامی عبارت اند از:

دانشگاه پیام نور، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه شهید چمران، دانشگاه آیت الله حایری میبد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شهید مدنی، دانشگاه مازندران، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه ایلام، دانشگاه اراک، دانشگاه گیلان، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه رازی، دانشگاه غیر انتفاعی مفید – قم، دانشگاه غیر انتفاعی امیرالمومنین (ع).

معرفی گرایش های رشته الهیات و معارف اسلامی

گرایش علوم قرآن و حدیث

این گرایش به تفسیر قرآن کریم می پردازد. از جمله مباحثی که دراین گرایش آموزش داده می شود می توان به مطالعه علوم قرآنی مانند منطوق و مفهوم، مجمل و مبین اشاره کرد.

دانشجویان علاوه بر تفسیر آیات قرآن کریم با فقه الحدیث، اصطلاحات حدیث، احادیث اهل سنت و شیعه، علم حدیث، مجامع حدیثی شیعه و اهل تسنن، تاریخ تطور و همچنین مفهوم و معنای احادیث آشنا می شوند.

گرایش فلسفه و حکمت اسلامی

دانشجویان در گرایش فلسفه و کلام اسلامی به مطالعه علوم فلسفه و حکمت می پردازند و کار پژوهشی درباره راز هستی با استفاده از کشف، شهود، استدلال و منطق انجام می دهند. نظام آموزشی این گرایش بیشتر بر پایه کتاب های فلسفی مانند مشّاء و اشراق‌ است.

گرایش ادیان و عرفان

دانشجویان در گرایش ادیان و عرفان با تاریخ ظهور ادیان و نحوه گسترش آن ها آشنا می شوند.

گرایش تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی

گرایش تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی به مطالعه تاریخ و جغرافیای ممالک اسلامی می پردازد و هدف از آن آشنایی دانشجویان با عادات، رسوم، فرهنگ مسلمانان های نقاط مختلف جهان از جمله اروپا، آمریکا، آسیای جنوب شرقی، شمال آفریقا و … است.

گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

دانشجویان گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی با مباحثی مانند وظایف و حقوق انسان از دیدگاه الهی آشنا می شوند.

گرایش فقه شافعی

دراین گرایش مباحث احکام عملی مانند جزا، مناکجات، عبادت، معاملات، قضا و شهادت، اصول دیدگاه مذهب شافعی به دانشجویان آموزش داده می شود.

این گرایش است از داوطلبان اهل سنت نیز دانشجو می پذیرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در معرفی رشته الهیات می توانید به این لینک ویکی پدیا مراجعه نمایید.

چنانچه دانشجوی رشته الهیات و معرف اسلامی در دانشگاه پیام نور هستید می توانید در بخش زیر به آزمون های پیام نور این رشته دسترسی داشته باشید.

علاوه بر دوره های بالا با جستجو در سایت از طرق کد درس و یا نام درس می توانید ده ها دوره دیگر مرتبط با درس مورد نظر خود را بیابید و با دانلود نمونه سوالات پیام نور و بررسی آن نمره بالاتری را کسب کنید.

جهت بازدید از فروشگاه سایت می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

ورود به فروشگاه


معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *