معرفی رشته زبان انگلیسی

معرفی رشته زبان انگلیسی

معرفی رشته زبان انگلیسی

دانستن زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر قبل از آنکه به عنوان یک رشته مورد بررسی قرار گیرد، یک امکان فوق‌العاده مناسب است برای استفاده از کتاب‌ها و مقالاتی که دوست داریم مطالعه کنیم و همچنین برقراری ارتباط مستقیم با سایر افراد جهان و به دنبال آن وجود موقعیت های اجتماعی و شغلی بهتر است.

زبان انگلیسی به عنوان زبان علمی و فراگیر جهان شناخته شده و به عبارتی زبان مشترک مراکز علمی است.

برای تحصیل در هر رشته دانشگاهی دانشجویان نیاز به آشنایی نسبی با زبان انگلیسی عمومی و تخصصی آن رشته دارند، در مقطع تحصیلات تکمیلی نیاز به تسلط مناسبی به زبان انگلیسی هست و در صورتی که قصد مهاجرت از کشور را داشته باشید که تسلط کامل به زبان می تواند یک عامل بسیار مهم در موفقیت شما باشد. بنابراین زبان انگلیسی در هر مقطع و شرایط مختلف جزء جدایی ناپذیر آن می باشد.

در رشته ادبیات زبان انگلیسی  علاوه بر آنکه فراگیر زبان انگلیسی را می‌آموزد، با آثار ادبی گوناگون نوشته شده به زبان انگلیسی، سبک‌های تولید آثار ادبی، ادیبان و شاعرانی که آثاری را به زبان انگلیسی دارند و دیگر مباحث حوزه ادبیات انگلیسی آشنا می‌شود.

این روزها با توجه به اینکه تعداد فارغ التحصیلان این رشته زیاد شده است، بنابراین عرصه رقابت برای یافتن کار هم تنگ تر شده و هر که بتواند توانایی و تجربه بیشتری کسب کند، پیروز میدان و در دست یابی به موقعیت شغلی بهتر، موفق تر ظاهر خواهد شد.

کسب مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی شامل خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن از پایه های اصلی یادگیری زبان می باشد.

رشته‌ی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارای سه گرایش زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی انگلیسی و آموزش انگلیسی است.

گرایش زبان و ادبیات زبان انگلیسی

در این گرایش، شما با دنیای زبان و ادبیات انگلیسی آشنا می‌شوید و در کلاس های دانشگاه به بررسی گسترده انواع موضوعات ادبی می‌پردازید و دانش و اطلاعات شما بسیار بالا می‌رود. هدف از این رشته پرورش خلاقیت و قدرت تفکر دانشجویان در درک و تحلیل آثار ادبی است. برای انتخاب این گرایش، بهتر است از قبل سطح زبان خوبی داشته باشید. متون مختلفی شامل رمان، شعر، نمایشنامه، داستان کوتاه  و سایر اشکال متون انگلیسی، در این گرایش مطالعه می‌شوند.

همچنین در رابطه با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته نیز لازم است بدانید که امکان تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی تا مقطع دکتری وجود دارد.

رشته مترجمی زبان انگلیسی

دانشجویان در گرایش مترجمی زبان انگلیسی، دروس تخصصی در زمینه های ترجمه انواع آثار اسلامی از فارسی، ترجمه اسناد و متون علمی و تخصصی و ترجمه ادبیات را فرا می‌گیرند و همچنین با اصول و مبانی ترجمه و روش تدریس و تحقیق نیز آشنا می‌شوند. هدف کلی از کارشناسی این گرایش، تربیت پژوهشگران، مترجمان، صاحب‌نظران و مدرسان ترجمه است. علاوه بر موارد فوق، دانشجویان این رشته به بررسی و مطالعه آثار ترجمه شده، زبان‌شناسی کاربردی، نحوه ترجمه شفاهی همزمان و دیگر مهارت‌های زبانی می‌پردازند.

رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد با همین عنوان ارائه می‌شود؛ اما در دوره دکتری و طبق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تخصصی این مقطع، با عنوان «ترجمه» عرضه می‌گردد.

رشته آموزش زبان انگلیسی

تمرکز این گرایش بر آموزش روش‌های آموزش و تدریس زبان انگلیسی برای دوره‌های سنی مختلف است. مزیت تحصیل آکادمیک در این رشته به جای یادگیری در موسسات این است که دانشجویان مباحثی مانند زبان‌شناسی، نگارش نقد ادبی، روش‌های یادگیری زبان، موانع یادگیری، مشکلات یادگیری و راه حل‌های آن‌ها را فرا می‌گیرند که کیفیت و سطح آموزش را بسیار بالا می‌برند. هدف دوره کارشناسی آموزش زبان انگلیسی، اساسا تربیت مدرسانی است که با استفاده از دانش نظری و مهارت‌های عملی در دوره چهارساله توانایی و تسلط در تدریس زبان انگلیسی را کسب کنند.

بازارکار فارغ التحصیلان رشته زبان انگلیسی

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی می‌توانند در شغل هایی که در زیر لیست شده است مشغول به کار شوند :

 • تدریس در مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه
 • آموزش آنلاین و مجازی زبان
 • مترجم همزمان در مراکز دولتی و خصوصی
 • کار در شرکت‌های هواپیمایی
 • کار در حوزه گردشگری
 • راهنمای تورها
 • مترجم رسمی در دارالترجمه‌ها، انتشارات، قوه قضاییه
 • تولید کننده محتوا و کپی رایتر
 • کار در سفارت‌خانه‌ها
 • همکاری با وزارت خارجه
 • مترجم زبان فارسی به انگلیسی
 • مترجم زبان برای فیلم‌ها
 • کار در شرکت‌های بازرگانی و بین‌المللی
 • نیروی منابع انسانی
 • روزنامه‌نگاری و نوشتن متون خبری
 • کتابدار
 • روابط عمومی
 • تأسیس دارالترجمه و موسسه آموزش زبان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زبان انگلیسی می توانید به این لینک ویکی پدیا مراجعه نمایید.

چنانچه دانشجوی رشته زبان انگلیسی در دانشگاه پیام نور هستید یا این ترم درس زبان انگلیسی را برداشته اید می توانید در بخش زیر به آزمون های پیام نور این رشته دسترسی داشته باشید.

کارشناسی ارشد

زبان انگلیسی

2,000 تومان

کارشناسی

زبان انگلیسی ۱

1,500 تومان

کارشناسی

زبان انگلیسی ۲

1,500 تومان

کارشناسی ارشد

زبان انگلیسی تخصصی

2,000 تومان

کارشناسی ارشد

زبان انگلیسی تخصصی 1

2,000 تومان

ادامه نمونه سوالات رشته زبان انگلیسی

علاوه بر دوره های بالا با جستجو در سایت از طرق کد درس و یا نام درس می توانید ده ها دوره دیگر مرتبط با درس مورد نظر خود را بیابید و با دانلود نمونه سوالات پیام نور و بررسی آن نمره بالاتری را کسب کنید.

جهت بازدید از فروشگاه سایت می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

ورود به فروشگاه


معرفی رشته زبان انگلیسی معرفی رشته زبان انگلیسی معرفی رشته زبان انگلیسی معرفی رشته زبان انگلیسی معرفی رشته زبان انگلیسی معرفی رشته زبان انگلیسی معرفی رشته زبان انگلیسی معرفی رشته زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *