معرفی رشته مهندسی کشاورزی

معرفی رشته مهندسی کشاورزی

معرفی رشته مهندسی کشاورزی

از زمان های گذشته بشر برای تأمین منابع غذایی خود کاشت و برداشت مواد کشاورزی را از طبیعت آموخته و آن را انجام می‌داده است. از آنجایی که این رشته به طبیعت وابسته است و با آن سر و کار دارد بهتر است افرادی این رشته را انتخاب کنند که علاقه کافی را به طبیعت و گیاهان داشته باشند.

امروزه کشاورزی به صورت یک علم مهندسی مدرن درآمده که با طراحی، ساخت و بهینه سازی تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی و استفاده از فناوری اطلاعات اهداف خود را پیش می برد. مهندس کشاورزی نیز با استفاده از مطالعه روش های نوین سعی می کند تا کشاورزی را امن و سازگارتر با محیط زیست انجام دهد. او باید بتواند استراتژی های مناسبی را در جهت افزایش محصول، بهبود استفاده از زمین، مراقبت از منابع و مواد اولیه مانند بذر، کود، آب، آفت کش ها را پیاده سازی کند تا هم سلامت محصولات کشاورزی را تضمین کند و هم به سایر جانداران طبیعت آسیبی وارد نشود.

رشته مهندسی کشاورزی دارای 12 گرایش به شرح زیر است:

 1. گرایش اقتصاد کشاورزی: کاربرد علم اقتصاد و تئوری های اقتصادی در حوزه تولید و توزیع محصولات و خدمات کشاورزی.
 2. گرایش ترویج و آموزش کشاورزی پایدار: کسب مهارت های لازم نظری و عملی ترویج و آموزش کشاورزی جهت افزایش کمی و کیفی آگاهی عشایر، روستاییان، دانش آموزان و مصرف کنندگان کشاورزی.
 3. گرایش علوم دامی: مطالعه بیولوژی حیوانات تحت کنترل انسان اعم از حیوانات مزرعه ای و همراه در زمینه های تغذیه، بهداشت، ژنتیک و اصلاح نژاد، رفتارشناسی، فیزیولوژی، مدیریت، تجهیزات و جایگاه ها به منظور بالا بردن تولید اقتصادی آنها.
 4. گرایش گیاه پزشکی: مجموعه اطلاعات از علوم و تکنولوژی در زمینه های شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی و اصول و روش های مبارزه با آن ها.
 5. گرایش علوم و مهندسی آب: کسب دانش پایه آب و دانش تخصصی در یکی از زمینه های تخصصی هواشناسی کشاورزی، آب کشاورزی، سازه های آبی، مهندسی زهکشی و …
 6. گرایش علوم و مهندسی باغبانی: دانش، فن و هنر تولید، پرورش، اصلاح و بازاررسانی گیاهان و محصولات باغبانی اعم از میوه، سبزی، گل و گیاه زینتی، گیاهان دارویی و ادویه ای.
 7. گرایش علوم و مهندسی صنایع غذایی: تبدیل و حفظ کیفیت فیزیکی، نگهداری، شیمیایی و بیولوژیکی محصولات غذایی با منشأ دامی، گیاهی و دریایی.
 8. گرایش علوم و مهندسی خاک: مطالعه تغییرات مکانی خاک ها، رده بندی و تهیه نقشه خاک، تعیین پتانسیل های ذاتی و تناسب اراضی، ارزیابی و اصلاح اراضی و مدیریت پایدار خاک.
 9. گرایش مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی: بکارگیری اصول علوم زراعی و ژنتیک در تولید محصولات غذایی با توجه به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست.
 10. گرایش مهندسی ماشین های صنایع غذایی: کسب علوم و فنون لازم مربوط به ساخت، تحقیق و توسعه در زمینه های ماشین ها و کارخانه های صنایع غذایی و فراوری محصولات.
 11. گرایش مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی: مطالعه مسائل مربوط به ماشینی کردن کشاورزی و مدیریت مناسب برای افزایش درآمد و کاهش هزینه ها.
 12. گرایش مهندسی مکانیک بیوسیستم: کسب علوم و فناوری های نوین در زمینه طراحی و سازگار کردن ماشین های کشاورزی، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در صنعت کشاورزی و فناوری پس از برداشت.

دروس مشترک بین گرایش های مختلف مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی به شرح زیر می باشد که می توانید با جستجو کردن هر مورد نمونه سوالات سال های گذشته آن را در سایت بیابید :

ریاضیات‌ عمومی‌، فیزیک‌ عمومی‌، شیمی‌ عمومی‌، آمار و احتمالات‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، هواشناسی‌، آبیاری‌ عمومی‌، اقتصاد کشاورزی‌، خاک‌شناسی‌ عمومی‌، زراعت‌ عمومی، مسّاحی‌ و نقشه‌برداری‌، باغبانی‌ عمومی‌، عملیات‌ کشاورزی‌، زراعت‌ غلات‌، آشنایی‌ با کامپیوتر.

با توجه به کم آبی و تعداد جذب پایین نیرو در ارگان های دولتی و خصوصی، دولت از مهندسین کارآفرین در این حوزه که با عناوین مختلف مانند سعی در استفاده کمتر از مقدار آب با استفاده از روش های نوین، تولید محصولات مختلف کشاورزی و … حمایت می کنند.

در ادامه به طور خلاصه زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان گرایش های مختلف شرح داده شده است:

فارغ التحصیل اقتصاد کشاورزی:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان مدیر یا مجری واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی و کمک ناظر اقتصادی طرح ها و برنامه های کشاورزی فعالیت کنند. همچنین می توانند به عنوان کارشناس در تحلیل و ارزیابی طرح های کشاورزی و منابع طبیعی، برنامه ریزی های توسعه کشاورزی، فعالیت کنند.

فارغ التحصیل ترویج و آموزش کشاوری پایدار:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند مراکز ارائه خدمات مشاوره ای، فنی و مهندسی کشاورزی را راه اندازی کنند. همچنین می توانند به عنوان کارشناس آموزش و آموزشگر مراکز آموزش و دبیرستان های کشاورزی فعالیت کنند و یا به عنوان کارشناس ترویج و مروج ترویج در مراکز خدمات کشاورزی و ادارات استانی به فعالیت بپردازند.

فارغ التحصیل علوم دامی:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان کارشناس و مدیر دستگاه های اداری مرتبط با بخش دامپروری خدمت کنند. همچنین می توانند به عنوان کارشناس در زمینه های مختلف تولید، آموزش و پژوهش، برنامه ریزی های منطقه ای و ملی، مدیر و مجری واحدها و سامانه های تولیدی خصوصی (دامداری، مرغداری، زنبورداری و …) به فعالیت بپردازند.

فارغ التحصیل گیاه پزشکی:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان کارشناس اجرایی تحقیقات در مراکز پژوهشی کشاورزی، مسئول فنی کلینیک های گیاه پزشکی و مدیر و مجری امور حفظ نباتات در موسسات دولتی و خصوصی بخش کشاورزی می تواند مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیل علوم و مهندسی باغبانی:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان کارشناس متخصص در زمینه های مختلف باغبانی در گلخانه ها، پارک ها، باغات و…  فعالیت کنند یا می توانند مدیر واحدهای تولیدکننده محصولات متنوع باغبانی باشند.

فارغ التحصیل علوم و مهندسی صنایع غذایی:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان مدیر واحدهای صنعتی موادغذایی، کارشناس متخصص در امر طراحی واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی صنایع غذایی، مسئول فنی واحدهای صنایع غذایی، مدیر کنترل کیفیت واحدهای صنایع غذایی، کارشناس موسسات دولتی استاندارد و نظارت بر مواد غذایی فعالیت خواهند داشت.

فارغ التحصیل علوم و مهندسی خاک:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در آزمایشگاه های خاک شناسی و امور مربوط به اصلاح اراضی خدمت کنند.

فارغ التحصیل مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان مدیر یا مجری واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی کشاورزی، کارشناس متخصص در زمینه های مختلف تولیدی و به نژادی در سازمان های خصوصی و دولتی، مزارع و کشت و صنعت ها فعالیت کنند.

فارغ التحصیل مهندسی ماشین های صنایع غذایی:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان کارشناس متخصص در طراحی تجهیزات و ماشین های فرآوری موادغذایی و مسئول فنی خطوط و کارخانه های تولید مواد غذایی در کارخانه های صنایع غذایی و مجتمع های صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی فعالیت کنند.

فارغ التحصیل مهندسی مکانیزاسون و مهندسی مکانیک بیوسیستم:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند به عنوان کارشناس متخصص در طراحی ماشین های کشاورزی در کارخانه ها و کارگاه های تولید و ساخت تراکتور، ماشین ها و ادوات کشاورزی، کارشناس طراحی سامانه های بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر، کارشناس متخصص در طراحی و توسعه سامانه های انرژی های تجدیدپذیر، کارشناس متخصص در طراحی تجهیزات و ماشین های صنایع غذایی و فراوری محصولات کشاورزی، مسئول فنی خطوط، کارشناس تعمیر و نگهداری تجهیزات در کشت و صنعت ها و همچنین در کارخانه های صنایع غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی فعالیت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته مهندسی کشاورزی می توانید به این لینک ویکی پدیا مراجعه نمایید.

در صورتی که دانشجوی رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور هستید می توانید با جستجوی نام یا کد درس در سایت به تمامی نمونه سوالات سنوات گذشته پیام نور دروس این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دسترسی داشته باشید.

جهت بازدید از فروشگاه سایت می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

ورود به فروشگاه


معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی معرفی رشته مهندسی کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *