معرفی رشته کتابت و نگارگری

معرفی رشته کتابت و نگارگری

معرفی رشته کتابت و نگارگری

یکی از رشته های کنکور هنر، رشته کتابت و نگارگری است. این رشته بر خلاف دیگر رشته های هنر مانند رشته عکاسی، رشته نقاشی، رشته طراحی لباس و دیگر رشته ها، ناشناخته است. این رشته از هنرهای سنتی ایران به حساب می آید و شامل خوشنویسی، صحافی، جدول کشی، نگارگری، تذهیب می شود.

رشته کتابت و نگارگری شامل دو کلمه کتابت و نگارگری هست. منظور از کتابت گرایش خوشنویسی و منظور از نگارگری گرایش ‌های مینیاتور (نگارگری) تذهیب و تشعیر و نقاشی قهوه خانه ای (خیالی نگاری) است.

دلیل ارائه این رشته در دانشگاه های حفظ فرهنگ سنتی ایران می باشد که به اصالت و آداب و رسوم ها اشاره دارد.

از اهداف اصلی رشته کتابت و نگارگری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • حفظ و تقویت فرهنگ بومی و ملی با توجه به اصالت ‌ها
  • بالا ‌بردن کیفیت هنر کتابت و نگارگری و قانونمند ‌شدن روش‌ های آموزشی و توسعه و رونق این هنر
  • احیاء، حفظ و ترویج هنر کتابت و نگارگری به منظور اشاعه فرهنگ و هنر اصیل اسلامی ایرانی
  • آموزش علوم نظری و عملی این هنر برای تربیت هنرمندان و کارشناسان آگاه و متعهد در جهت حفظ میراث‌ های فرهنگی
  • ایجاد زمینه مطالعاتی و تحقیقاتی برای بررسی همه جوانب این هنر

در رشته کتابت و نگارگری دانشجویان با کتاب سازى در هنر اسلامى نیز آشنا مى شوند که شامل کاغذسازى، ترتیب سطربندى و خطاطى، تعیین محل نقاشى و نوشته ها، نگارگرى، خطاطى، تذهیب، تشعیر، جدول کشى، مهر و نقش، طلا افشانى، قطعه سازى و مرقع س

معرفی گرایش های رشته کتابت و نگارگری در مقطع کارشناسی

این رشته در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش طراحی سنتی و تذهیب، نگارگری، خیالی نگار، خوشنویسی است.

گرایش خیالی نگاری

گرایش نگارگری همان مینیاتور است که نوعی نقاشی خاص مشرق زمین، بخصوص نقاشی ایرانی است. در آن جزئیات با ریزه‌کاری‌ های خاص نشان داده می‌ شود. در مینیاتور رنگ، جنبه‌ تزئینی دارد و در آن قواعد مناظر و کالبدشناسی رعایت نمی‌شود، همچنین منظره ها اغلب خیالی است. دروس تخصصی این گرایش شامل آشنایی با خط کوفی ، تاریخ خط، کارگاه تذهیب، بررسی شیوه های خوشنویسی، تاریخ خوش نویسی، کارگاه کتیبه نویسی، زیبایی شناسی خوشنویسی و… است.

گرایش سنتی و تذهیب

طراحی سنتی از فرم ها و نقوش سنتی (اسلیمی و اختیاری) در قالب شکل های گیاهی، جانوری و ترکیبات پیچیده ی هندسی است. به شیوه ی ایرانی طراحی و این نقوش انتزاعی در فرش، سفال ، فلز زنی، فلز و چوب به کار برده می شود. دروس تخصصی این گرایش شامل کارگاه تذهیب، کارگاه مثنی سازی تذهیب، تاریخچه و مکاتب تذهیب،کاربرد خوشنویسی در تذهیب، کارگاه تشعیر، زیبایی شناسی تذهیب، کارگاه طراحی سنتی و… است.

گرایش خوشنویسی

خوشنویسی یکی از هنرهای اصیل و کهن است که در کشور ما سابقه‌ طولانی دارد. خوشنویسی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همره با خلق زیبایی است. در خوشنویسی علاوه بر نگارش یک متن، سعی در خلق اثری هنری با ارزش و استفاده از زیبایی شناسی می باشد.

گرایش خیال نگاری

خیال نگاری همان نقاشی قهوه خانه ای است که فی البداهه روی روی پرده های شبیه خوانی در قهوه خانه ها نقاشی می شده است. قهوه خانه نوعی پایگاه های فرهنگی هنری حساب می‌آمد.

نقاشی ها برروی پرده کشیده می شد و نقالان از روی آن داستان تعریف می کردند و هنر پرده خوانی نیز از همان جا شکل گرفت.

بازارکار این رشته کاملا بستگی به خود فرد دارد، شرط اصلی برای ورود به بازار کار این رشته، ارائه آثار هنری خود به نحو احسن به واحد های مربوطه مانند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگسراها است. هر چه کیفیت اثر فرد بهتر باشد، ارزش هنر او بیشتر و بستر ورود به صادرات به بازارهای جهانی هم بیشتر می شود. فارغ‌التحصیلان رشته «نگارگری» علاوه بر تولید آثار هنری و یا راه‌اندازی کارگاه شخصی می‌توانند به عنوان طراح یا نقاش در مراکز تولید انیمیشن یا پروژه‌های تصویری فعالیت کنند.

از دیگر عنوان های شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته می توان به کارشناس امور هنری یا مربی یا مدرس در سازمان امور میراث فرهنگی، مراکز آموزشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه ها اشاره کرد.

برای آمادگی در امتحانات پیام نور می توانید از نمونه سوالات سال های گذشته استفاده نمایید.


معرفی رشته کتابت و نگارگری معرفی رشته کتابت و نگارگری معرفی رشته کتابت و نگارگری معرفی رشته کتابت و نگارگری معرفی رشته کتابت و نگارگری معرفی رشته کتابت و نگارگری معرفی رشته کتابت و نگارگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *