معرفی مرکز نوآوری صنایع خلاق و فناوری ‌های نرم دانشگاه پیام نور

معرفی مرکز نوآوری صنایع خلاق و فناوری ‌های نرم دانشگاه پیام نور

مرکز نوآوری صنایع خلاق و فناوری ‌های نرم دانشگاه پیام نور

با مطرح شدن لزوم بازنگری در رشته و سرفصل های دروس دانشگاه پیام نور بر مبنای مهارت محوری، راه اندازی مراکز رشد و خانه های خلاق در راستای مهارت افزایی دانشجویان و تعامل صنعت و دانشگاه در اولویت برنامه های پیام نور قرار گرفته است.

در این راستا دانشگاه پیام نور به سمت ایجاد خانه‌های خلاق و نوآوری در استان‌ها و مناطق کمتر برخوردار در حوزه‌های علوم انسانی، اجتماعی و فرهنگ و هنر با حمایت ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حرکت می کند.

مرکز نوآوری صنایع خلاق و فناوری‌های نرم دانشگاه پیام نور در تاریخ 23 تیرماه 1400 در راستای توسعه نوآوری و بهره‌گیری از فناوری‌های نرم و به تبع آن توسعه اقتصاد خلاق و اشتغال‌زایی تخصصی، تأسیس شده است. این مرکز نهادی است كه بستر فعالیت مخاطبان، متخصصان و فناوران علاقمند و مطلع در حوزه صنایع خلاق را فراهم می‌کند و هدف اصلي آن ارزش‌آفرینی تولید و خلق ثروت در جامعه از طريق بکارگیری فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی و خلاق و رقابت سازنده میان کسب و کارهای مرتبط است. (طبق اساسنامه)

اهداف این مرکز به شرح زیر می باشد:

  • فراهم کردن بسترهای لازم برای استقرار واحد های نوآور و شرکت‌ های خلاق و فناور نرم و حمایت از ایجاد اشتغال و افزایش قدرت رقابت شرکت‌ های خلاق.
  • زمینه‌ سازی برای برقراری ارتباط و تعامل مؤثر و کارآمد دانشگاه، صنعت و جامعه و ارتقاء پژوهش‌ های کاربردی و تقاضا محور.
  • حمایت از توسعه کارآفرینی و تقویت واحد های نوآور و نوپا در زمینه فعالیت مرکز.
  • توسعه قابلیت‌ ها، فرهنگ‌ سازی، ظرفیت ‌سازی، شبکه‌ سازی و تولید ایده در حوزه صنایع خلاق.
  • حمایت از تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی مخاطبان و ایجاد ارزش افزوده در زمینه اقتصاد خلاق.
  • زمینه سازی برای ارتباط با بخش‌ های اقتصادی جامعه و کمک به ایجاد مزیت‌ های رقابتی.
  • ایفای نقش کارا و اثربخش مسئولیت اجتماعی دانشگاه، در حوزه کارآفرینی، فناوری و نوآوری.

محل استقرار مرکز در دانشگاه پیام نور و شهر تهران است و گستره فعالیت آن کلیه مراکز و واحد های دانشگاه پیام نور در سراسر کشور می باشد.

خانه خلاق و نوآوری پیام نور در ساختمانی به مساحت 3 هزار و 500 متر مربع آماده خدمت رسانی به 40 شرکت خلاق و دانش‌بنیان مستقر در آن است. این خانه دارای اتاق کنفرانس، سالن اجتماعات، گالری و نمایشگاه محصولات و فضای کار اشتراکی در کنار دفاتر شرکت‌ها است.

مرکز نوآوری صنایع خلاق و فناوری ‌های نرم دانشگاه پیام نور می‌تواند در هریک از نقاط کشور شعب اقماری تحت عنوان خانه خلاق و نوآوری ایجاد کند. خانه‌های خلاق و نوآوری شعب اقماری استانی یا منطقه‌ای یا تخصصی در یک رشته صنایع خلاق هستند که تحت نظارت این مرکز فعالیت خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *