وام دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی 1401-1402

وام دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی 1401-1402

وام دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی 1401-1402

دانشجویان متقاضی وام دانشجویی تا 15 اردیبهشت ماه 1402 برای ثبت نام فرصت دارند.

چهار نوع وام دانشجویی با عنوان های تحصیلی،‌ ضروری، ودیعه مسکن و شهریه توسط صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان تعلق می‌گیرد. وام ضروری در موارد محدودی مانند ازدواج، فرزندآوری و .. قابل دریافت هست.

صندوق رفاه وام شهریه دانشجویان را با توجه به نرخ متوسط شهریه ثابت بعلاوه هزینه دروس اخذ شده محاسبه و پرداخت می کند، به طوری که دانشجویان بتوانند شهریه را با وام تسویه کنند.

وام شهریه به شماره حساب دانشگاه بابت تأمین بخشی از بدهی شهریه دانشجویی متقاضی واریز و به عنوان بدهی وی در پرونده دانشجو ثبت می‌شود. دانشجویان ورودی جدید دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی صرفاً می‌توانند از وام شهریه صندوق رفاه بهره‌مند شوند.

مبلغ وام تحصیلی دانشجویان متاهل حداکثر تا دو برابر مبلغ وام دانشجویان مجرد تعیین شده است و تمامی دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای واجد شرایط دریافت وام تحصیلی می‌باشند. پرداخت وام تحصیلی به دانشجویان مقطع دکتری تخصصی به صورت شش ماهه پرداخت می‌شود ولی برای سایر دوره های تحصیلی متفاوت می باشد و به محض تایید مدارک این دانشجویان از سوی دانشگاه، وام به حساب شان واریز خواهد شد.

دانشجویان نوبت دوم دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای، همچنین دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد و موسسات غیر دولتی و غیر انتقاعی شامل وام تحصیلی نمی باشند و می توانند از وام شهریه استفاده کنند.

درجدول زیر می توانید میزان وام تحصیلی و وام شهریه نیمسال دوم 1401 را مشاهده نمایید:

وام دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی 1401-1402

به خاطر داشته باشید وام تحصیلی به حساب دانشجو واریز می شود ولی وام شهریه به حساب دانشگاه واریز خواهد شد.

در نیم سال دوم سال تحصیلی 1401-1402 بیش از 420 هزار نفر از دانشجویان برای دریافت وام تحصیلی و وام شهریه ثبت نام کرده اند.

در این نیم سال وام ضروری دانشجویی به صورت 15 و 30 میلیون تومانی توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ارائه می شود.

شرایط ضامن برای بازپرداخت های وام‌های ۱۵ و ۳۰ میلیون تومانی مطرح شده به شرح زیر می باشد:

  • برای دریافت وام دانشجویی تا سقف ۱۵ میلیون، معرفی یک نفر ضامن قراردادی از بین ضامنین واجد شرایط مندرج در ماده ۱۱ آئین‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام‌های دانشجویی صندوق رفاه دانشجویی الزام است.
  • برای دریافت وام دانشجویی تا سقف مبلغ ۳۰ میلیون تومان نیز معرفی یک نفر ضامن رسمی یا پیمانی و یا دو نفر ضامن قراردادی از بین ضامنین واجد شرایط مندرج در ماده ۱۱ آئین‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام‌های دانشجویی صندوق الزامی عنوان شده است.
  • برای دریافت وام دانشجویی بیش از ۳۰ میلیون نفر نیز معرفی یک نفر ضامن دیگر علاوه بر ضامنین قبلی صرفاً از میان کارکنان رسمی و پیمانی واجد شرایط در ماده فوق الزامی عنوان شده است.

در تصویر زیر شرایط ضامن جهت دریافت وام را مشاهده می کنید:

وام دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی 1401-1402

علاوه بر موارد بالا وام دیگری با موضوع طرح قانون جوانی جمعیت نیز مطرح شده است، که به همین منظور سازمان برنامه و بودجه مبلغی را به این امر اختصاص داده و بعد از کار کارشناسی این اعتباری که سازمان برنامه و بودجه در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار داده بین دانشجویان واجد شرایط تقسیم می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت صندوق رفاه دانشجویی به آدرس swf.ir مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *